Způsob přípravy kávy metodou Bodum Kona
způsob přípravy kávy metodou BODUM KONA
Bodum kona je manuální způsob přípravy kávy. Podobá se přípravě kávy v domácím překapávači. Zásadní rozdíl mezi metodou přípravy Bodum Kona a překapávacím kávovarem je ve výsledné chuti připraveného šálku kávy. Výhoda metody Bodum Kona spočívá v možnosti regulovat teplotu vodu a dobu extrakce kávy. Manuální překapávač kávy Bodum Kona je nejjednodušší způsob přípravy kávy. Postačí Vám rychlovarná konvice a nádoba s filtrem.
k přípravě je potřeba mít filtr. Na trhu se dají pořídit filtry papírové, látkové a nylonové. Nejlepší je používat filtry látkové. Především pro jednu zásadní vlastnost. Látkový filtr propustí extrahované oleje. Káva bude mít Plnější tělo. Papírové filtry oleje zadrží a tím je tělo kávy lehčí.
Tři Klíčové Atributy Kávy
Když si vaříte kávu, tak připravujete nápoj se třemi hlavními atributy:
Acidita
nebo také kyselost osvěžující, jiskřivá ‚jas‘ a ovocnost
Hořkost
příjemný kontrast k kyselosti
Tělo
jak cítíte kávu v ústech – lehké tělo , těžké nebo plné
Stupeň pražení
Světle pražená kávová zrna jsou obvykle tvrdá. Čím tvrdší jsou zrnka, tím vyšší mají aciditu nebo také kyselost. Tmavší pražená zrna jsou obvykle křehčí. Čím tmavší pražení , tím acidita ustupuje a vyniká tělo a hořkost.
Tvrdá nebo měkká voda
Kombinací horké vody s umletou kávou docílíme výtažku chuťových a aromatických vlastností konkrétní odrůdy kávy. Tento proces se v odborných kruzích nazývá „extrakce“. Osobně mám vyzkoušeno, že tvrdá voda s vysokým obsahem minerálů nedovolí rozvinout aromata a tony kávy, tak jako voda měkká.
Pokud máte pocit, že stále nedokážete objevit chutě a vůně kávy, zkuste použít filtrovanou vodu. Nebo vodu kojeneckou. To by Vaší kávě mělo vdechnout nový život
Tip : Při použítí čerstvě pražených kávových zrn pro přípravu formou Bodum Kona nebo French Press zalejte trochou horké vody a počkejte asi 30 sekund. Budou unikat bublinky oxidu uhličitého, který se uvolňuje cca 3-5 dnů od pražení. Zabráníte tak tím špatné extrakci a vysoké aciditě. Po 30 sekundách pokračujte v nalévání vodou.
NICARAGUA SHG 100% Arabica Káva s původem
Označení SHG (Strictly High Growing) – káva pěstovaná výhradně ve vysokohorských polohách 1000 – 2000 m.n.m. Káva v těchto podmínkách zraje pomaleji a její chuť je proto hutnější. Nikaragujské kávy jsou také proto známy jako velice kvalitní.
Arabica Nicaragua SHG je vynikající pro všechny druhy přípravy a samozřejmě i pro Espresso. Bohatá ovocnost s dominancí borůvek se prolíná s karamelově hutným a plným tělem.
Vyvážený poměr kávy a vody
Množství extrahovaných aromatických sloučenin a rychlost jejich extrakce je ovlivněna množstvím umleté kávy a objemem vody, kterou použijete pro nálev
Jako obecný návod doporučujeme použít jednu polévkovou lžíci umleté kávy , což je asi 7 g pro přípravu jednoho šálku o objemu 125ml.
Opět obecně platí, že různé aromatické sloučeniny a složky se uvolňují v různých časových intervalech v průběhu procesu extrakce. Nejprve se extrahují ovocné kyseliny, poté sladké tóny a nakonec hořké tóny. To je důvod, proč nedostatečně extrahovaná káva chutná kysele a příliš extrahovaná káva je zase hořká.
Hrubost mletí kávových zrnek
Čím hrubější je pomletí kávy, tím pomalejší je rychlost extrakce. Pomalou extrakcí získáte výraznější ovocnou aciditu vaší kávy.
Při používání tmavě pražené kávy volte hrubé pomletí. Pomůže Vám vyhnout se nadměrné hořkosti výsledné kávy. Je to dáno tím, že u tmavě pražené kávy se sloučeniny v ní obsažené uvolňují daleko rychleji než ve světle pražené kávě.
COLOMBIA BUCARAMANGA EXCELSO 100% Arabica Káva s původem
Čerstvě upražená zrnková káva.
Oblast Bucaramanga se nachází v hornatější části Kolumbie, poblíž jejího hlavního města Bogotá. Ideální nadmořská výška, klima a unikátní půdní podmínky jsou zárukou špičkové kávy.
Arabica z této oblasti má ještě bohatší, plnější a těžší tělo než z jiných regionů, zároveň však vyniká nižší aciditou. Jako pro každou kávu z Kolumbie, je pro ní typické pronikavě sladce ovocné aroma. V ústech se rozvine čokoláda s oříšky v dokonalé harmonii s tropickým ovocem.
Teplota Vody
Při použítí vařící vody pro přípravu kávy v rozmezí 93°C – 97°C se aromatické sloučeniny z umleté kávy velmi rychle vyextrahují. Navíc vařící voda má za následek maximální hořkost kávy.
Kávu zalévejte s vodou o teplotě v rozmezí 85°C – 93°C). Snížíte tak rychlost vlastní extrakce a následně ovlivníte i hořkost připravené kávy..
Čas Extrakce
Čím déle je horká voda ve styku s umletou kávou, tím větší je počet sloučenin, které jsou z ní extrahovány. Optimální doba přípravy vede ke kávě s vyváženým profilem chuti (to znamená, že káva není příliš kyselá ani příliš hořká).