Nejčastější chyby při nastavení kávovaru

Nastavení správné hrubosti mletí

Krátký souhrn chyb, které vedou ke špatnému výsledku přípravy espressa z automatického i pákového kávovaru.
Správná volba hrubosti mletí má zásadní vliv na dobu extrakce a na množství látek, které se postupně uvolňují z pomleté kávy díky tlaku a teplotě vody. Čím hrubší pomletí kávy, tím rychleji skrze ni voda projde a nemá dostatečnou dobu k její extrakci.

Čerstvá káva je základ úspěchu

Udržet čerstvost zrnkové kávy než se dostane až k Vám do vašich rukou a než ji nasypete do kávovaru není zase až tak jednoduché. Zrnková káva s každým dnem, který následuje od pražení ztrácí svou čerstvost a tím i to, co Vám může nabídnout. A to jsou rozmanité chutě a vůně.

Několik zásad, které Vám pomohou, aby Vaše zrnková káva byla čerstvá.

Nekupujte levnou komoditní kávu, která si svou čerstvost neudrží díky způsobu distribuce. Než se dostane až do supermarketů, má za sebou dlouhou cestu přes různé sklady. Ve skladech stojí i několik měsíců, tak jako na pultech v prodejně. Káva za tu dobu jednoduše zvětrá. Často na obalu ani nevidíte datum pražení. Nemůžete tak ani určit, kdy byla káva upražena a vlastně ani nevíte, na čem jste.

Další častou chybou, se kterou se setkávám je nevhodné skladování.  Ačkoliv si koupíte čerstvou kávu, přesto ji skladujete nesprávným způsobem, případně ji po otevření dostatečně rychle nespotřebujete. Proto Vám doporučujeme, kupte si raději takové množství, které spotřebujete do 2-3 týdnů. 

Z dalších častých chyb je i nasypání velkého množství kávy do zásobníku u automatického kávovaru anebo u mlýnku do nádoby na zrnka. Tím kávu zbytečně vystavujete kontaktu s kyslíkem. Dochází k reakci látek s kyslíkem, který ji znehodnotí.

Zásobník zrnkové kávy

Vždy si do kávovaru nasypejte pouze tolik zrnkové kávy, kolik ji spotřebujete tentýž den. Určitě poznáte rozdíl v chutí a vůni. Když byste nasypali do zásobníku kávu a byla by tam třeba týden, dojde k oxidaci a zvětrání zrnek. To má obrovský vliv na chuť i vůni.

Skladování zrnkové kávy

Chcete-li si vychutnat vlastnosti čerstvě napražené kávy, skladujte ji správným způsobem. Obecně opět platí, že zrnkovou čerstvě praženou kávu skladujte vždy na suchém místě při standardní pokojové teplotě. Samozřejmě ji skladujte tak, aby nebyla v kontaktu se slunečním světlem. Nejlépe ji uskladníte v hermeticky uzavřené nádobě.

Výběrová káva 100% arabica Cameroon

Čistý a odvápněný kávovar je základ

kávovar patří mezi místa s největším výskytem bakterií a plísní v domácnosti. Ty se v teple a vlhku vytvářejí velmi snadno.  Proto je důležité čistit kávovar nejen jako takový, ale i jednotlivé jeho součásti a vnitřní prostor. 

Naše doporučení pro automatické kávovary:

 • 1x týdně vyjměte spařovací jednotku a opláchněte ji v teplé vodě
 • 1x týdně řádně umyjte saponátem odkapní misku a odkapní mřížku
 • po každém vysypání řádně umyjte zásobník na sedlinu
 • 1x týdně vyčistěte vnitřní prostor kávovaru

Jedině tímto způsobem budete mít kávovar čistý bez jakýchkoliv plísní a organismů.

A věřte, že kávovary, které nejsou dostatečně čištěny Vám připravují kávu, ve které jsou plísně a další mikroorganismy škodící Vašemu zdraví. 

Kvalita vody je důležitá

Opomíjená je často kvalita vody. Kvalita vody se podílí na celkové chuti kávy. Všeobecně platí, že tvrdá voda neumožňuje chutím kávy se rozvinout a takzvaně je zabije. 

Tvrdá voda = žádná chuť kávy

Voda z vodovodu může obsahovat zvýšené množství rozpuštěných minerálů, které výrazně ovlivňují chuť kávy:

 • Zvýšený obsah železa ve vodě : dodá kávě nepříjemnou kovovou pachuť
 • Koncentrovanější množství vápníku : „zabrzdí“ rozvinutí chuti kávy a rovněž i její vůně. Chuť je tehdy nevýrazná
 • Zvýšené množství hořčíku : zvýší sladkost kávy
 

Látky ve vodě, které ovlivňují chuť kávy:

 • Chlór
  Voda je běžně upravována chlórem, který vytváří nepříjemný zápach a rovněž může negativně ovlivnit i výslednou chuť kávy.
 • Mechanické nečistoty
  Dalším problémem mohou být drobné mechanické nečistoty , které se na vodu navázaly ve vodovodním potrubí. Může to být například rez, prach, těžké kovy a jiné sedimenty. Ty nejen, že mají negativní účinek na výslednou kávu, ale rovněž mohou výrazně snížit životnost kávovaru.
 • Zvýšené TDS
  Jedná se o množství všech rozpuštěných látek, které najdeme ve vodě, které jsou rozměrově menší než 2 mikrometry. Jedná se například o dusičnany a dusitany, fosfáty, sodík, vápník a podobně. Čím je obsah TDS vyšší, tím má voda výraznější chuť, což může mít negativní efekt pro výslednou chuť kávy a současně vysoký obsah minerálů způsobuje usazování vodního kamene v kávovaru.
 • Zvýšené pH vody
  Jedná se o zásaditost nebo kyselost. Tato hodnota rozhoduje o výsledné reakci vodného roztoku – zda bude reagovat kyselo nebo zásaditě. Hodnota pH < 6,5 negativně ovlivní chuť kávy , kdy se nám může zdát kyselejší. Naopak pH > 8 může mít negativní vliv na funkčnost a životnost kávovaru.

Ideální hodnoty vody

Ideální hodnoty vody pro dokonalou chuť připraveného espressa nebo kávy by měly být v rozmezí následujících hodnot:

TDS: 120–140 mg       *      pH: 7,0    *      Tvrdost: 70 – 90 mg

teplota vody pro extrakci kávy

Kvalitní kávovar má funkci nastavení teploty vody. Ne u všech modelů kávovarů je možnost měnit teplotu vody pro přípravu kávy.

Různá teplota pro různé kávy

Nabízí-li Váš kávovar možnost volby teploty vody, pak neváhejte a experimentujte. Zkoušejte ji měnit s různými typy káv. Všeobecně platí, že pro světle pražené kávy, by se měla teplota vody nastavit na vyšší stupeň. Je to dáno tím, že světle pražená káva má větší hustotu než káva pražená na středně tmavý nebo tmavý stupeň. Světle pražená káva díky hustotě má pomalejší extrakci a potřebujete delší čas pro přípravu.

Předehřejte si šálek  i Páku

Nezapomeňte si také připravit a předehřát veškeré příslušenství jako např. porcelánové nebo keramické šálky.

U pákového kávovaru je důležité si předehřát páku včetně sítka. Opět jednoduchým způsobem vložte prázdné sítko do páky, tu upevněte do kávovaru a zvolte přípravu 1 kávy. Voda začne protékat skrze sítko. Tím získáte správné nahřátí.

Některé automatické kávovary mají aktivní nahřívání odkládací plochy na šálky. Tam je možné je nechat předehřát.

Nejlepší způsob, jakým dosáhnete předehřátí jak  kávovaru tak i šálků současně,  je velice jednoduchý. U kávovarů, které nabízejí funkci  manuálního proplachu, stačí tuto funkci z menu vyvolat a spustit.  Kávovar provede propláchnutí kávových cest tak, jak proplachuje automaticky po zapnutí. Opětovným proplachem horkou vodou dojde k nejen k vyčištění, ale také k předehřátí spařovací jednotky. 

Vyzkoušejte jinou pražírnu

V běžných obchodech a supermarketech nekoupíte kvalitní kávu. Kvalitu koupíte přímo v pražírnách nebo specializovaných prodejnách nebo eshopech. Objevte kouzlo a nekonečný svět chutí a tónů, které čerstvá káva nabízí. Vyměňte předsudky o značkové kávě za odvahu koupit něco, co stojí za to.  Nekupujte nekvalitních kávy a dopřejte si kvalitu, která Vám přinese možnost si ji vychutnávat.

Buďte kreativní

Celý život jsme zvyklí podléhat rutině aniž bychom si to uvědomili. Stejně tak je to i s kávou a její přípravou. Ráno vstát, namlet si kávu, vytlačit espresso a nevnímat chuť. Ale jde to i jinak. Pokud se nepokusíte něco na přípravě změnit, nic z toho, co káva nabízí, neobjevíte. Zkoušeli jste třeba změnit hrubost mletí? Jaká byla chuť připravené kávy? Zkusili jste třeba jiný objem? Napadlo Vás při procházce v lese si nabrat vodu ze studánky a pak z ní připravit kávu?

Sledujte nás:

Obsah článku

Další články