mléko z obecného pohledu

Mléko jako produkt mléčné žlázy savců se s vývojem lidstva stalo jednou ze základních potravin. Protože je základní potravinou (krmivem) pro mláďata, musí obsahovat téměř všechny potřebné látky pro jejich výživu. Tato skutečnost se využívá i pro výživu dospělých osob.
 
 

Mléčný tuk

Mléko má vyrovnaný poměr hlavních živin. Neupravené mléko obsahuje kolem 3,2 % bílkovin, kde 80 % tvoří kasein, zbytek plasmové bílkovin (albuminy a globuliny). Kasein je součástí téměř všech mléčných výrobků, zejména tvarohů a sýrů.
 

Obsah tuku v mléce

Obsah mléčného tuku v neupraveném mléce činí v průměru kolem 4 %, v konzumním tekutém mléku je jeho obsah upraven na 0,5 % (nízkotučné), 1,5 % (polotučné) a 3,5 % (plnotučné), a ve smetanách a ostatních mléčných výrobcích je obsah tuku uváděn na obalech.
 
 

Složení mléčného tuku

Mléčný tuk je tvořen převážně nasycenými mastnými kyselinami (60 – 70 %), zbytek tvoří nenasycené mastné kyseliny. Mléčný tuk však obsahuje na rozdíl od jiných živočišných tuků i nasycené mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které jsou dobře stravitelné a pro nemocné trpící zažívacími potížemi mohou být jediným tukem, který snášejí.
 

obsah trans-mastných kyselin

Obsahuje také nepatrné množství trans-mastných kyselin, které vznikají působením mikroorganismů v zažívacím traktu dojnic. Jejich množství je však – z hlediska doporučovaného limitu spotřeby trans mastných kyselin – zanedbatelné.
 
 

Sacharidy v mléce

Sacharidy jsou v mléce obsaženy především ve formě mléčného cukru laktózy (cca 4,8 %). U osob s nedostatečnou tvorbou enzymu laktázy může laktóza působit zažívací potíže. Jedná se o intoleranci laktózy, tedy neschopnost ji štěpit na složky. Řešením je vyhnout se konzumnímu mléku tekutému a zaměřit se ve spotřebě na sýry a fermentované mléčné výrobky, které obsahují menší množství laktózy.
 

Probiotický a prebiotický účinek

Fermentované mléčné výrobky typu jogurtů a zakysaných tekutých mlék mohou přispět ke zlepšení složení střevní mikroflóry (probiotický účinek) tím, že obsahují určité bakterie mléčného kysání. Kromě toho bývají fermentované mléčné výrobky často obohaceny i látkami (na bázi vlákniny a sacharidů), které podporují výživu těchto probiotických bakterií a jsou nazývány prebiotika. Tím se zintenzivňuje pozitivní působení probiotik.
 

Minerální látky a vitaminy

Vzhledem ke svému původnímu biologickému určení obsahuje mléko také celou řadu minerálních látek a vitaminů. Mléko je především hlavním zdrojemvápníku v lidské stravě (obsahuje kolem 0,120 g ve 100 g).
 

doporučený příjem

Denní doporučený příjem vápníku je 0,8 – 1,2 g, přičemž mléko a mléko a mléčné výrobky hradí toto množství v průměru z cca 75 %. Zásadní je dostatečný přívod vápníku u dětí a adolescentů pro prevenci řídnutí kostí (osteoporózy), spojenou s lámavostí kostí především ve starším věku.
 
Nárůst kostní hmoty probíhá do věku 20 – 25 let, takže při vytvoření dostatečných zásob vápníku je možné poněkud zmírnit důsledky úbytku kostní hmoty v dospělosti (ročně ubývá 0,5 – 1,0 %).
 
Kromě toho je důležité, že při nedostatečném příjmu vápníku se tento prvek uvolňuje ze svých zásob v kostech a zeslabuje je. Mléko má také dobrý poměr vápníku a fosforu.
 
Pokud jde o vitaminy, je mléko zdrojem vitaminů skupiny B (zejména vitaminu B2 – riboflavin) a vitaminů rozpustných v tucích.